Choroby i szkodniki grusz

Choroby i szkodniki grusz

Najgroźniejszą chorobą grusz jest parch gruszy, który różni się od parcha jabłoni znacznie częstszym powodowaniem pękania owoców w miejscach plam oraz porażeniem młodych gałązek. Porażone gałązki odznaczają się chropowatą korą, która się łuszczy. W gałązkach tych zimuje grzybnia, która już wczesną wiosną wydaje zarodniki, zakażające młode listki. Zwalcza się go opryskując preparatami: Dodinox – 0,15% lub Kaptan zaw. 50 (0,3%), pierwszy raz w okresie ukazywania się pierwszych liści, drugi raz w okresie różowego lub białego pąka i trzeci raz w końcu kwitnienia.

Biała plamistość liści grusz powodowana przez grzyb Mycosphaerella sentina występuje dość powszechnie. Pierwsze objawy, które mogą być widoczne już w maju, mają postać nieregularnych plam, początkowo brunatnych, stopniowo szarzejących i w końcu szarobiałych. Powoduje opadanie liści. Zarodniki zimują na opadłych liściach. Zabiegi zwalczające parcha gruszy ochronią skutecznie również przed białą plamistością.

Spośród szkodników atakujących grusze najczęściej spotykane są:

Kwieciak gruszkowiec, którego larwy żerują wewnątrz pąków kwiatostanowych, niszcząc w nich 4-11 pąków kwiatowych (jedna larwa niszczy tylko jeden pąk kwiatowy). Pąki zasychają i opadają. Oprócz tego larwy tego chrząszcza wgryzają się częściowo w krótko-pęd, co powoduje niezawiązywanie się na nim pąków kwiatowych w latach następnych. Zwalcza się je wtedy, gdy chrząszcz zaczyna żerować (koniec maja – początek czerwca), opryskiem Owadofosu pł. (0,15%).

Miodówka plamista wywołuje te samie uszkodzenia gruszy, co miodówka jabłoniowa jabłoni. Oba szkodniki są podobne. Różnica polega jedynie na sposobie zimowania. Miodówka gruszowa zimuje w stadium owada dorosłego. Zwalcza się ją po zakończeniu kwitnienia Owadofosem pł. 50 (0,15%), lub Decisem 25 EC (0,05%).

W przypadku wystąpienia gąsienic zżerających liście drzewa opryskuje się w okresie różowego lub białego pąka, następującymi preparatami: Bactospeine Jardin (0,5%), Bactospeine WP (0,1%), Gardona 24 EC (0,3%), Basudin 25 EC (0,1%), Owadofos pł. 50 (0,1 5%), Decis 25 EC (0,05%).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *