Kitowanie i wstawianie szyby
1 Po przygotowaniu ramy, nanieś we wręgi warstwę kitu o grubości 3-4 mm. Umieść w ramie szybę wpychając ją lekko w kit, starając się naciskać brzegi szyby, a nie jej środek. …
moskitiery do okien
Wymiana szyby w ramce z ołowiu
Szyba w świetlikach o ołowianych ramach przytrzymywana jest paskami ołowiu zlutowanymi w narożnikach. Sporządź szablon dla nieregularnych szybek i poproś szklarza o ich przycięcie. Chcąc wyjąć szybkę, przetnij spojenia i odegnij paski ołowiu. Po …
Wymiana szyby
Większość rodzajów okien wymaga uszczelnienia kitem. Na 3,5 m bieżącego ramy okiennej wystarczy około 2 kg kitu. Przyklejając kit trzymaj w dłoni większą jego ilość i wyciskaj go między kciukiem i palcem wskazującym. Istnieje kilka gatunków kitu, odpowiedniego …
Przycinanie szkła
Zakłady szklarskie przycinają zazwyczaj szkło według zamówienia klienta i będzie to dla ciebie najlepsze rozwiązanie. Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielne cięcie szkła, musisz zaopatrzyć się w specjalny krajak, miękkie podłoże (stół nakryty grubym kocem) oraz stalową linijkę.…
Naprawa zniszczonego okna
Naprawy okienne najczęściej dotyczą wymiany szyby i naprawy ramy. Pękniętą szybę można tymczasowo zabezpieczyć naklejając po obu stronach pęknięcia przezroczystą taśmę wodoodporną, prędzej czy później trzeba ją jednak będzie wymienić. Wszelkie prace szklarskie wykonuj w grubych rękawicach. …
Rodzaje zamknięć okiennych
Okna rozwierane mają najczęściej zamknięcia dwojakiego typu. W zamknięciach pierwszego typu klamka zamocowana jest na oknie i zachodzi na metalowy bolec przykręcony do ramy. Specjalna podpórka pod dolną krawędzią okna utrzymuje je w pozycji rozwartej. Oba typy …
Rodzaje szkła
Większość szyb wykonana jest z tzw. szklą okiennego, które w postaci ciekłej wylewane jest na roztopioną cynę. Dzięki temu powierzchnia szyby jest gładka i pozbawiona zniekształceń. Istnieje także wiele gatunków szkła zbrojonego.
Przed wybraniem rodzaju szkła zastanów się, …
Sposoby podwójnego szklenia
Istnieją trzy zasadnicze sposoby podwójnego szklenia: zespolone, wtórne zewnętrzne (skrzynkowe) i wtórne wewnętrzne. Pierwszy sposób polega na zespoleniu dwóch szyb w hermetycznie zamkniętą całość, która zastępuje tradycyjną pojedynczą szybę. Szklenie wtórne wewnętrzne polega na zamocowaniu dodatkowej szyby …
Podwójne szklenie
Pojedynczo szklone okna powodują utratę około 10% ciepła z pomieszczenia, kolejnych 15% ucieka przez szczeliny wokół okien i drzwi. Bezpośrednim tego skutkiem jest nie tylko nieprzyjemny chłód, ale także zjawisko kondensacji, spowodowane zetknięciem się ciepłego i wilgotnego powietrza …
Okna rozwierane składają się zazwyczaj z dwóch skrzydeł i małego lufcika u góry. Większe okna mogą mieć więcej elementów ruchomych. Szyby mogą być połączone w łukowaty kształt lub w kształt prostokąta (okna wykuszowe).
Okna przesuwne można spotkać bardzo rzadko. Składają …
Okna spełniają trzy zasadnicze funkcje: oświetleniową, widokową i wentylacyjną.
Nie wszystkie szyby muszą być przy tym otwieralne, wiele okien składa się z nie dających się otwierać szyb zamocowanych na stałe i z ruchomych lufcików.
Te ostatnie to zwykle część okna …