Czerecha

Krzyżując Czereśnię Ptasią z wiśnią otrzymano mieszańce, tzw. czerechy. Cechą charakterystyczną czerech są niepowtarzalne wartości smakowe – owoce ich są mniej słodkie niż czereśni, a nie tak kwaśne jak wiśni. Dr Alfreda Jackiewicz, na podstawie badań kolekcji w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym w Prusach woj. skierniewickie, zaleca do upraw w ogrodach działkowych 4 odmiany: Marculesti, Książęca, Hortensja i Bogdatska

Marculesti jest odmianą rumuńską. Drzewa rosną dość silnie, tworząc szerokie, zwarte korony o rozłożystych gałęziach. Są dość odporne na mróz i choroby. Wchodzą w okres owocowania średnio wcześnie. Owoce dojrzewają na początku lipca, są przeciętnej wielkości, kuliste, lekko spłaszczone. Skórka dość mocna, ciemnoczerwona. Miąższ czerwony, słodko-kwaskowaty. Sok czerwony.

Książęca (May Duke) jest odmianą angielską. Drzewo rośnie silnie, tworząc korony stożkowate, o gałęziach rosnących pod kątem ostrym. Jest średnio wytrzymała na mróz (pączki mniej). Owoce dojrzewają nierównomiernie, już w końcu czerwca i można je zbierać przez 3-4 tygodnie. Owoce średniej wielkości, osadzone w gronach, kuliste lub lekko sercowate od różowych od ciemnoczerwonych, bardzo smaczne, gdy są w pełni dojrzałe.

Hortensja (Królowa Hortensja), odmiana francuska, wymaga stanowisk ciepłych i dobrych gleb. Wchodzi wcześnie w okres owocowania, ale jest zawodna w owocowaniu z powodu przemarzania pączków kwiatowych. Owoce dojrzewają w połowie lipca, dość równomiernie, są bardzo duże (do 8 g), o wydłużonym, podobnym do czereśni kształcie. Skórka różowa, błyszcząca, z czerwonym rumieńcem. Miąższ jasnożółty, bardzo delikatny, soczysty, doskonały w smaku. Jest to odmiana obcopylna.

Bogdatska Viśnia – sprowadzona z Bułgarii. Drzewo rośnie silnie, tworząc rozłożystą koronę. W okres owocowania wchodzi wcześnie i owocuje dość regularnie i obficie. Owoce średniej wielkości lub duże, lekko wydłużone. Skórka cienka, błyszcząca, początkowo żółta z intensywnym rumieńcem. Miąższ jasnokremoworóżowy, bardzo soczysty, słodko-kwaskowaty, nieco cierpkawy, ale smaczny. Owoce dojrzewają późno.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *