Choroby i szkodniki wiśni

Choroby i szkodniki wiśni

Drzewa wiśni mogą być atakowane przez choroby grzybowe, bakteryjne i wirusowe.

Z chorób grzybowych duże osłabienie drzew może spowodować drobna plamistość liści. Drzewa porażone tą chorobą tracą liście w środku lata i nie owocują w następnym roku prawie zupełnie, a w czasie ciężkich zim przemarzają. Zwalcza się tę chorobę, opryskując wiosną, zaraz po kwitnieniu (0,2%) Syllitem, a następnie zabieg się powtarza co 14 dni w maju i czerwcu.

Do groźnych chorób wiśni należy również rak bakteryjny. Walka z rakiem polega głównie na opryskiwaniu drzew – w okresie nabrzmiewania pąków, a także jesienią, w okresie opadania liści -środkami miedziowymi.

Wiśnie atakują również choroby wirusowe trudne do zwalczania, dlatego ważne jest, by sadzić drzewa zdrowe.

Wiśnie atakowane są również przez nasionnicę trześniówkę, którą zwalcza się w sposób opisany wcześniej.

Innym szkodnikiem zarówno wiśni, jak i czereśni jest mszyca wiśniowo-przytuliowa. Uszkodzone liście silnie skręcają się, pędy są zahamowane we wzroście i również skręcone. Mszyce te mają barwę czarną lub czarnobrunatną, są błyszczące. Jaja zimują złożone przy pąkach. Zwalcza się je, opryskując w okresie bezlistnym Krezotolem sodowym 50-1% lub Karboliną DNK – 3%. W okresie wegetacji, jeśli szkodnik występuje w małej ilości, obcina się zaatakowane pędy lub liście, gdy jest go więcej, opryskuje takimi preparatami, jak: Basudin 25 EC (0,1%), Pirimor (0,05%) lub Anthio (0,15%).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *