Porzeczka czerwona
W doborze odmian zalecanych do uprawy w ogrodach działkowych i przydomowych mamy dwie odmiany wczesne i trzy dojrzewające późno. Odmianami wczesnymi są: Heros i Jonkheer van Tets.
Heros jest odmianą niemiecką. Krzew rośnie …
moskitiery do okien
Porzeczka czerwona
W doborze odmian zalecanych do uprawy w ogrodach działkowych i przydomowych mamy dwie odmiany wczesne i trzy dojrzewające późno. Odmianami wczesnymi są: Heros i Jonkheer van Tets.
Heros jest odmianą niemiecką. Krzew rośnie …
PORZECZKA
Porzeczka należy do najbardziej cenionych krzewów owocowych. Witaminy i sole mineralne znajdujące się w tych owocach w dużych stosunkowo ilościach mają wielkie znaczenie dla zdrowia człowieka. Porzeczki można spożywać świeże, ale są one również wspaniałym surowcem do produkcji przetworów, …
AGREST
Jednym z najpopularniejszych krzewów owocowych uprawianych w naszych ogródkach i na działkach jest agrest, którego odmiany szlachetne zostały wyhodowane z gatunków rosnących w stanie naturalnym, głównie z agrestu zwyczajnego, rosnącego dziko w Europie i agrestu amerykańskiego. Zaletą agrestu amerykańskiego …
ORZECH WŁOSKI
Orzech włoski i pochodzące od niego odmiany tworzą duże drzewa, dorastające do wysokości 25 m. Formują one korony luźne, szeroko-rozłożyste. Dlatego też, mimo iż ma wartościowe owoce, nie jest polecany do uprawy na działce. Orzech posadzony na działce, …
MORELA
Morela w naszych warunkach osiąga wysokość 4-6 m i formuje korony stożkowate lub kuliste, zwisające albo rozłożyste. Drzewa mają system korzeniowy silnie rozwinięty; największa ilość korzeni znajduje się na głębokości 20-35 cm, część ich wrasta do 60 cm w …
Choroby i szkodniki brzoskwiń
Brzoskwinie często atakowane są przez kędzierzawość liści. Objawem tej choroby jest silne zniekształcenie (zwinięcie się) liści, które przybierają jednocześnie barwę czerwoną. Chorobę tę zwalcza się Syllitem – 0,5%, zastosowanym na krótko przed pękaniem pąków, oraz Krezotolem …
BRZOSKWINIA
Wysokość drzew brzoskwini wynosi od 4 do 8 m. Mają one system korzeniowy bardzo rozwinięty, wrastający głęboko na glebach lżejszych. Brzoskwinie mają pędy zielone lub czerwone, przypominające wierzbinę. Liście brzoskwini są lancetowate, podobne do liści wierzby, długości 7-15 cm, …
Choroby i szkodniki wiśni
Drzewa wiśni mogą być atakowane przez choroby grzybowe, bakteryjne i wirusowe.
Z chorób grzybowych duże osłabienie drzew może spowodować drobna plamistość liści. Drzewa porażone tą chorobą tracą liście w środku lata i nie owocują w następnym …
Wiśnie są drzewami lub krzewami niedużych rozmiarów, o koronach przeważnie kopulastych albo mniej lub bardziej jajowatych, podobnych do koron czerech. Drzewa wiśni żyją około 25-30 lat, a czynniki klimatyczne nie wpływają na długość ich życia w takim stopniu jak u …
Choroby i szkodniki czereśni
Najgroźniejszą chorobą jest brunatna zgnilizna drzew pestkowych, która poraża również czereśnie i wiśnie, przede wszystkim atakuje pędy, kwiaty i owoce. Zaleca się wycinanie porażonych pędów oraz opryskiwanie Miedzianem 50 – 0,1%. Pierwszy oprysk wykonuje się na …
Krzyżując Czereśnię Ptasią z wiśnią otrzymano mieszańce, tzw. czerechy. Cechą charakterystyczną czerech są niepowtarzalne wartości smakowe – owoce ich są mniej słodkie niż czereśni, a nie tak kwaśne jak wiśni. Dr Alfreda Jackiewicz, na podstawie badań kolekcji w Sadowniczym Zakładzie …
CZEREŚNIA
Czereśnie mają podobne wymagania glebowe jak grusze. Na glebach gliniastych i ilastych czereśnie rosną silnie, ale łatwo marzną i ulegają gumozie oraz innym chorobom. Nie znoszą zarówno gleb wilgotnych, jak i za suchych oraz zakwaszonych.
Rodzaj czereśnia ma wspólną …
ŚLIWA
Szlachetne odmiany śliw mają przeważnie formę drzew dorastających do wysokości 6-10 m, o koronie kulistej, owalnej, stożkowatej lub nieregularnej. Kwiat śliwy osadzony jest na szypułce różnej długości, a pąki kwiatów mogą występować zarówno na krótkopędach, jak i na długopędach, …
Choroby i szkodniki grusz
Najgroźniejszą chorobą grusz jest parch gruszy, który różni się od parcha jabłoni znacznie częstszym powodowaniem pękania owoców w miejscach plam oraz porażeniem młodych gałązek. Porażone gałązki odznaczają się chropowatą korą, która się łuszczy. W gałązkach tych …
GRUSZA
Grusze charakteryzują się dość dużą wrażliwością na niskie temperatury, a drzewa odmian szlachetnych mogą dorastać do różnych rozmiarów. Jedne z nich są bardzo duże (Dobra Szara), inne – średniej wielkości (Faworytka), jeszcze inne – dość małe (Józefinka). Korona drzew …
Choroby i szkodniki jabłoni
Do najgroźniejszych chorób jabłoni należą: parch jabłoni i mączniak jabłoni.
Parch jabłoni jest chorobą grzybową, która atakuje zarówno liście jak i owoce, w mniejszym zaś stopniu młode pędy. Objawem choroby są plamki pojawiające się najpierw na …