Śliwa

ŚLIWA

Szlachetne odmiany śliw mają przeważnie formę drzew dorastających do wysokości 6-10 m, o koronie kulistej, owalnej, stożkowatej lub nieregularnej. Kwiat śliwy osadzony jest na szypułce różnej długości, a pąki kwiatów mogą występować zarówno na krótkopędach, jak i na długopędach, i zawierają zwykle od 1 do 3 kwiatów. Liście śliw mają przeważnie kształt okrągły, eliptyczny, owalny lub jajowaty. Brzeg liścia jest karbowany lub piłkowany, niekiedy z rzęskami. Liście są różnej wielkości, w zależności od odmian i miejsca, w którym wyrastają na drzewie. Drzewa większości odmian śliw żyją przeciętnie 30-35 lat, a maksymalna ich produkcyjność występuje w okresie od 15 do 25 roku. Śliwy wymagają klimatu cieplejszego, gdyż są mało odporne na niskie temperatury oraz dlatego, że warunkuje on dobrą jakość owoców. Ponadto śliwy wymagają (najwięcej ze wszystkich drzew owocowych) wilgoci. Wymagania glebowe śliw są na ogół małe, lecz drzewa te potrzebują gleby dostatecznie wilgotnej, szczególnie węgierki. Dobrze też rosną i owocują na glebach torfiastych.

Śliwy szczepi się na Ałyczy lub na Węgierce Wangenheima i rosną one dość bujnie, zajmując więcej miejsca niż jabłonie lub grusze karłowe. Śliwy szczepione na Węgierce Wangenheima mniej się rozrastają i są drzewami półkarłowymi.

Ałycza (mylnie nazywana często mirabelką) może być również uprawiana w celu otrzymania owoców lub na żywopłot, dając wcześnie dojrzewające owoce (na przełomie lipca i sierpnia). Odmiany uprawne Ałyczy (zastępujące nie uprawiane u nas mirabelki właściwe) mają owoce barwy żółtej lub czerwonej. Owoce nadają się do bezpośredniego spożycia i na przetwory, zwłaszcza na kompoty.

Najwcześniej dojrzewającą śliwą jest Ruth Gerstetter. Jest to odmiana niemiecka. Drzewo rośnie średnio silnie. Tworzy koronę nieregularną, dostatecznie luźną. Gałęzie drugiego rzędu są skierowane prosto do góry i mają liczne odgałęzienia pokryte gęsto krótkopędami. Wchodzi wcześnie w okres owocowania, ale owocuje niezbyt regularnie. Jest niestety mało wytrzymała na mróz. Wymaga gleb ciepłych i żyznych. Wydaje owoce średniej wielkości, o ciężarze około 35 g, owalne, na obu końcach lekko spłaszczone. Wysokość owocu – 4,2 cm, a grubość 3,6 cm. Strona brzuszna ma głęboką bruzdę, która dzieli owoc na dwie nierówne części. Skórka owocu granatowa z odcieniem fioletowym, pokryta niebieskim nalotem, łatwo odchodząca od miąższu. Miąższ zielonożółty, dość zwarty, winny, w pełnej dojrzałości słodki, mało aromatyczny, dobrze odchodzący od pestki. W zależności od warunków klimatycznych owoce dojrzewają w pierwszej lub drugiej połowie lipca. Dojrzałe owoce opadają.

Później dojrzewającą odmianą jest Fryga. Jest to nowa odmiana jeszcze mało rozpowszechniona. Drzewo rośnie średnio silnie. Tworzy koronę szerokostożkowatą, niezbyt zagęszczoną. Na mróz dostatecznie wytrzymała, na choroby odporna. W kolekcji Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa wyróżniła się plennością i dlatego weszła do doboru. Wydaje owoce średniej wielkości lub duże, lekko zwężające się ku szczytowi, natomiast od strony szypułki bardziej płaskie. Skórka cienka, dość mocna, jasnożółta lub pomarańczowa, z karminowym rumieńcem, z cętkami, pokryta niebieskobiałym nalotem. Miąższ zielonkawożółty, soczysty, słodki, z korzennym aromatem, dobrze odchodzący od pestki. W ciepłych latach i na dobrych stanowiskach owoce dojrzewają w końcu lipca.

Prawie równocześnie z Frygą dojrzewa odmiana Brzoskwiniowa. Drzewo rośnie silnie, tworząc koronę rozłożystą, o licznych krótkopędach. Wchodzi średnio wcześnie w okres owocowania, ale owocuje nieregularnie, przemiennie. Wrażliwa na mróz. Dość odporna na choroby. Wymaga stanowisk ciepłych i osłoniętych, gleb żyznych i wilgotnych. Na glebach suchych i ubogich źle wykształca owoce, i o gorszym smaku. Przedwcześnie też opadają. Wydaje owoce duże o ciężarze 50-55 g, prawie kuliste. Skórka różowożółta, pokryta nieregularnym, ciemnoczerwonym rumieńcem i jasnofioletowym nalotem oraz licznymi cętkami, jędrna, zrośnięta z miąższem. Miąższ żółty, dość zwarty, soczysty, o korzennym smaku, źle odchodzący od pestki.

Później dojrzewa nowa szwedzka odmiana – Opal. Drzewo rośnie średnio silnie. Wchodzi w okres owocowania bardzo wcześnie i owocuje obficie. Wydaje owoce średniej wielkości, o ciężarze 25-30 g. Skórka żółta z rumieńcem fioletowoczerwonym. Miąższ żółtawozielony, soczysty, aromatyczny. Pestka dobrze odchodzi od miąższu. Owoce dojrzewają w pierwszej dekadzie sierpnia. Po dojrzeniu opadają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *