Konserwacja moskitiery

Moskitiery zabezpieczają wnętrza przed inwazją małych owadów, takich jak muchy czy komary. Oczka siatki muszą być bardzo drobne, by owady nie mogły się przez nie przecisnąć. Moskitiery wykonane z drutu stalowego, emaliowanego lub galwanizowanego nie są już używane ze względu na tendencję do rdzewienia. Zastąpiły je siatki z materiałów odporniejszych na wilgoć, takich jak brąz, miedź, tworzywo sztuczne, aluminium bądź żaluzje aluminiowe, mosiężne, z włókna szklanego i z tworzyw. Często spotyka się siatki aluminiowe pokryte dodatkowo warstwą emalii, zwiększającą ich wytrzymałość i trwałość.

Konserwacja siatek i ram

Współczesne moskitiery mogą służyć całymi latami, pod warunkiem odpowiedniej ich pielęgnacji. Każda siatka przyciąga kurz, należy więc ją regularnie czyścić. Siatka druciana często ulega korozji, zwłaszcza w okolicach nadmorskich, gdzie w powietrzu unoszą się drobinki soli. Prędzej czy później na siatce pojawią się małe dziurki i rozdarcia; można je załatać, nie wymieniając całości. Musisz pamiętać o łataniu ubytków tuż po ich powstaniu, w przeciwnym razie otwór będzie się powiększał i po jakimś czasie czekać cię będzie znacznie poważniejsza reperacja, z wymianą całej siatki włącznie. Jeśli tak się stanie, nie wyrzucaj starej siatki, gdyż może się przydać jako materiał na łatki do przyszłych napraw. Przechowuj ją w suchym miejscu, by nie zardzewiała.

Drewniane ramy należy zabezpieczyć warstwą farby. Zapobiegnie to wchłanianiu wilgoci, prowadzącemu do puchnięcia, odkształcania się i gnicia drewna, jak również poprawi wygląd całości. Ramy aluminiowe należy co jakiś czas pokrywać warstwą wosku, zabezpieczającą przed utlenianiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *