Konserwacja moskitiery

Moskitiery zabezpieczają wnętrza przed inwazją małych owadów, takich jak muchy czy komary. Oczka siatki muszą być bardzo drobne, by owady nie mogły się przez nie przecisnąć. Moskitiery wykonane z drutu stalowego, emaliowanego lub galwanizowanego nie są już używane ze względu na tendencję do rdzewienia. Zastąpiły je siatki z materiałów odporniejszych na wilgoć, takich jak brąz, miedź, tworzywo sztuczne, aluminium bądź żaluzje aluminiowe, mosiężne, z włókna szklanego i z tworzyw. Często spotyka się siatki aluminiowe pokryte dodatkowo warstwą emalii, zwiększającą ich wytrzymałość i trwałość.

Konserwacja siatek i ram

Współczesne moskitiery mogą służyć całymi latami, pod warunkiem odpowiedniej ich pielęgnacji. Każda siatka przyciąga kurz, należy więc ją regularnie czyścić. Siatka druciana często ulega korozji, zwłaszcza w okolicach nadmorskich, gdzie w powietrzu unoszą się drobinki soli. Prędzej czy później na siatce pojawią się małe dziurki i rozdarcia; można je załatać, nie wymieniając całości. Musisz pamiętać o łataniu ubytków tuż po ich powstaniu, w przeciwnym razie otwór będzie się powiększał i po jakimś czasie czekać cię będzie znacznie poważniejsza reperacja, z wymianą całej siatki włącznie. Jeśli tak się stanie, nie wyrzucaj starej siatki, gdyż może się przydać jako materiał na łatki do przyszłych napraw. Przechowuj ją w suchym miejscu, by nie zardzewiała.

Drewniane ramy należy zabezpieczyć warstwą farby. Zapobiegnie to wchłanianiu wilgoci, prowadzącemu do puchnięcia, odkształcania się i gnicia drewna, jak również poprawi wygląd całości. Ramy aluminiowe należy co jakiś czas pokrywać warstwą wosku, zabezpieczającą przed utlenianiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *