Naprawa zniszczonego okna
Naprawy okienne najczęściej dotyczą wymiany szyby i naprawy ramy. Pękniętą szybę można tymczasowo zabezpieczyć naklejając po obu stronach pęknięcia przezroczystą taśmę wodoodporną, prędzej czy później trzeba ją jednak będzie wymienić. Wszelkie prace szklarskie wykonuj w grubych rękawicach. Jeśli z jakichś względów musisz odłożyć szybę na bok, zabezpiecz ją przed stłuczeniem naklejając dobrze widoczny krzyż z taśmy maskującej.
Usuwanie stłuczonego szkła
Przed przystąpieniem do usuwania szklą, wyściel gazetami podłogę i teren pod oknem, by móc później pozbierać wszystkie odłamki szkła. Zabezpiecz dłonie i stopy rękawicami i butami z grubych materiałów. Dobrze byłoby postarać się o okulary ochronne.
Zacznij od wyjęcia wszystkich większych kawałków szkła. Bądź ostrożny, gdyż mogą one pod naciskiem pękać na mniejsze kawałki. Następnie wyciągnij lub wybij mniejsze odłamki. Jeśli zachodzi konieczność zbicia całej szyby, podklej ją taśmą, by nie rozpadła się na kawałki, i zakryj szmatą. Resztę odłamków i kitu wydobędziesz nożem, płaskim dłutem lub specjalnym nożem szklarskim. Wyciągnij wszystkie szpilki i zaczepy mocujące szybę. Zachowaj zaczepy wyciągnięte z metalowej ramy okiennej i zaznacz ich położenie.
Usuwanie kitu
Do usuwania resztek szklą i starego kitu najlepiej nadaje się nóż szklarski. Pamiętaj o założeniu grubych rękawic ogrodniczych. Podumanie listew profilowanych zacznij w części środkowej.