Rodzaje szkła

Rodzaje szkła

Większość szyb wykonana jest z tzw. szklą okiennego, które w postaci ciekłej wylewane jest na roztopioną cynę. Dzięki temu powierzchnia szyby jest gładka i pozbawiona zniekształceń. Istnieje także wiele gatunków szkła zbrojonego.

Przed wybraniem rodzaju szkła zastanów się, czy okno będzie narażone na częste urazy. Najczęściej tłuką się szyby umieszczone w odległości do 75 cm nad podłogą, drzwi i okna, które mogą sprawiać wrażenie nieoszklonych otworów w ścianie, a także szyby o bardzo dużej powierzchni. Innym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę, jest siła oddziaływania wiatru. Im większy napór, tym grubszego powinieneś użyć szkła. Szkło o grubości 3 mm nadaje się tylko na bardzo małe szybki. Szkło o grubości 4 mm nadaje się do szyb o szerokości do 1 m, do szklenia większych powierzchni użyj szkła o grubości 5 lub 6 mm.
Jeśli ryzyko zniszczenia szyb jest duże, nie używaj szkła o grubości 4 mm dla powierzchni większych niż 0,2 nr: 5 mm dla powierzchni powyżej 0,8 nr; 6 mm dla powierzchni powyżej 1,8 m2; 1 cm dla powierzchni powyżej 3,3 m2. Do szklenia większych powierzchni użyj szkła hartowanego, które jest 4-5 razy wytrzymalsze od zwykłego okiennego i nie daje się ciąć, ewentualnie szkła laminowanego, wzmocnionego cienką warstwą plastyku zgrzanego między dwiema warstwami szklą.

Druciki szklą zbrojonego nie zwiększają wprawdzie jego wytrzymałości, jednakże w razie stłuczenia nie dopuszczają do wykruszenia się kawałków szkła. Szkło wzorzyste, poza swoimi walorami zdobniczymi, zwiększa intymność wnętrza. Istnieje wielka różnorodność wzorów, często szkło wzorzyste bywa także barwione. Okrągłe, ręcznie formowane szybki w oknach w stylu króla Jerzego nadają domowi staroświecki urok. Witraże i szkło rżnięte dają wręcz nieograniczone pole do zdobniczych popisów. Jeśli chcesz uniknąć przegrzewania się pomieszczeń latem, zastosuj szkło pochłaniające promieniowanie cieplne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *