Sztuka plecionkarska obecnie

W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w., kiedy to na Zachodzie miał miejsce tzw. okres cudu gospodarczego, wprowadzano rozmaite innowacje technologiczne. Zachwycano się nowymi materiałami i technikami, tworzywem sztucznym, wyginaną sklejką, budownictwem z prefabrykowanych płyt, powleczonych tworzywem sztucznym. Konsumpcja, postęp, technika, a także produkcja na masową skalę były hasłami tych czasów. W 1973 roku, w okresie kryzysu naftowego, funkcjonalizm oraz nieograniczony wzrost gospodarczy były ostro krytykowane. Jednak już wcześniej zrodziła się i umacniała świadomość, że industrializacja nie może przekroczyć pewnych granic (ograniczone ilości surowców, zanieczyszczenie środowiska itd.).

W związku z tym rozwijały się różne alternatywne koncepcje. Uwzględniały one w większym stopniu emocjonalne i zmysłowe potrzeby człowieka, takie jak poczucie bezpieczeństwa, odpoczynek, relacje międzyludzkie oraz wyobraźnia.

Tak oto pod koniec lat siedemdziesiątych i na początku osiemdziesiątych XX w. umiłowanie prostoty, jak również powrót do materiałów tradycyjnych spowodowały ponowny wzrost popytu na produkty z surowców naturalnych. Należy do nich bez wątpienia i wiklina, która obecnie znów cieszy się dużą popularnością. Jest wykorzystywana do ochrony środowiska i rekultywacji terenów zielonych (wierzby głowiaste, rena-turyzacja zdegradowanych terenów), w nowoczesnej architekturze zieleni i projektowaniu ogrodów, we florystyce, architekturze wnętrz, meblarstwie oraz przestrzeniach publicznych (przedszkola, szkoły, parki, biologia inżynieryjna, budownictwo inżynieryjne). Będąc surowcem szybko rosnącym, przyjaznym dla środowiska i klimatu, znajduje z powrotem zastosowanie jako drewno opałowe w piecach na drzewne ścinki.

Oprócz zastosowań praktycznych istnieje jeszcze wiele powodów, dla których praca z wikliną nie jest żadną przemijającą modą, lecz stałym i aktualnym do dzisiaj trendem. Sprawdziła się w przeszłości, a teraz czeka ją przyszłość. Szybko modernizujący się świat, stosujący nowoczesne technologie, stanowi na pewno kontrast z zapotrzebowaniem na naturalny materiał, jakim jest wiklina. Tradycyjne rękodzieło łączone jest obecnie z nowoczesnym wzornictwem, czerpiąc przy tym twórczo z natury. Przykładem jest ogród przydomowy, stanowiący dobrze wykorzystaną przestrzeń życiową, jest on zarazem polem do eksperymentów, na którym jest dość miejsca dla nowych pomysłów oraz najróżniejszych obiektów wiklinowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *