Choroby i szkodniki jabłoni

Na jabłoni występują również mszyce, które zwalczamy w okresie zielonego pąka takimi opryskami, jak: Bactospeine Jardin – 0,5%, Basudin 25 EC – 0,1%, Anthio (0,15%), Pirimor 50 DP (0,05%), Decis 2,5 EC (0,05%) i pod koniec kwietnia stosujemy ponownie: Basudin, Anthio lub Pirimor.

Nietypowa, pojawiająca się co kilka lat, jest bawełnica korówka. Żeruje ona głównie na młodych pędach (2-, 3-letnich), można ją również spotkać na starszych gałęziach, a także na konarach i pniu. Mszyca ta jest pokryta silnym nalotem woskowym, toteż jej kolonie przypominają strzępki waty. Bawełnica nie tylko wysysa soki, ale także powoduje zniekształcenia i powstawanie galasowych wyrośli, a następnie zrakowaceń. Młode larwy zimują najczęściej na szyjce korzeniowej pod śniegiem. Zwalcza się je, pędzlując w okresie wczesnowiosennym kolonie mszyc denaturatem lub Karboliną DNK (3%) oraz opryskiem pod koniec kwitnienia – Pirimorem 50 DP (0,05%) + środek zwilżający.

Na drzewach zaniedbanych może zagnieździć się miodówka jabłoniowa. Owad ten swym wyglądem przypomina mszycę. Szkodliwość jego polega nie tylko na wysysaniu soków roślinnych, ale również na produkowaniu dużej ilości wydzieliny, tzw. rosy miodowej, która silnie skleja pąki liściowe i kwiatowe, nie pozwalając im się rozwinąć. Później miodówka żeruje również na młodych zawiązkach owocowych, które ulegają zniekształceniu, a część z nich opada. Zimują jaja. Miodówkę jabłoniową można zwalczać tzw. oprykiwa-niem zimowym albo pod koniec pękania pąków lub na początku fazy zielonego pąka kwiatowego, opryskując (0,3%) Sadofosem pł. 30 lub Owadofosem pł. 50 w stężeniu 0,15%.

W maju widoczne są w koronie drzew jabłoni „namioty” zbudowane z przędzy, którą gąsiennice namiotnika jabłoniowego owijają kilka liści naraz. Motyl ten składa jaja na młodych pędach i oblepia je kleistą masą, która, zastygając, tworzy płaską tarczkę. Wylęgłe gąsiennice żerują i – budując wspomniane „namioty” – kryją się w ich wnętrzu, po kilkanaście, kilkadziesiąt sztuk, objadając całkowicie liście na osnutej gałęzi. Zwalczanie namiotnika polega na opryskiwaniu drzew w fazie różowego pąka kwiatowego, zanim gąsiennice schronią się w „namiotach”. Zaleca się użycie takich preparatów, jak: Owadofos pł. 50 (0,15%), Decis 2,5 EC (0,05%), Basudin 25 EC (0,1%), Gardona 24 EC (0,3%) lub Bactospeine Jardin (0,5%), Bactospeine WP (0,1%).

Na jabłoniach żeruje również wiele innych szkodników, których tzw. duże gąsienice zjadają liście. Należą do nich: znamionówka tarniówka, brudnica nieparka, kuprówka rudnica i nie-strzęp głogowiec.

Znamionówka tarniówka zimuje w stadium jaj ( w jednym złożu znajduje się 200-300 jaj). Wyląg gąsienic następuje wiosną, najczęściej w okresie kwitnienia jabłoni. Młode gąsienice żerują początkowo na liściach, później także na zawiązkach owocowych, w których wygryzają dziury. Drugie pokolenie tego szkodnika pojawia się w lipcu i żeruje do jesieni. Zwalcza się go zbierając w okresie zimy jaja, a jeżeli tego nie zrobiliśmy, powinniśmy od końca kwitnienia do czerwcowego opadania zawiązków opryskiwać drzewa preparatami: Bactospeine WP (0,1%), Gardona 24 EC (0,3%) lub Owadofosem pł. 50 (0,15%).

Również w stadium jaj zimuje brudnica nieparka. Wiosną wylęgają się gąsiennice, które mają bardzo długie włoski, dzięki czemu przenoszone są przez wiatr na duże odległości. Żerują w ciągu lata, zjadając liście. Brudnicę nieparkę można zwalczać jesienią lub zimą, zeskrobując z pni i paląc złoża jaj, które wyglądają jak brązowe, filcowe poduszeczki. W okresie wegetacji należy opryskać drzewa zaraz po rozwinięciu się liści preparatami: Owadofosem pł. 50 (0,15%), Decis 2,5 EC (0,05%), Gardona 24 EC (0,3), Foschlor pł. 25 (0,2%), Metox pł 30 (0,6%).

Kruprówka rudnica i niestrzęp głogowiec zimują w stadium młodych gąsiennic w gniazdach zimowych, dobrze widocznych na bezlistnych drzewach. Kuprówka rudnica sporządza gniazda zimowe z kilku liści mocno przytwierdzonych do gałązki, gąsiennice niestrzępa głogowca robią gniazda zimowe z jednego liścia, który zwisa z gałązki. Gniazda takie należy ścinać i palić. W wypadku masowego wystąpienia tych szkodników zwalcza się je tymi samymi preparatami, co i brudnicę nieparkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *