Okna spełniają trzy zasadnicze funkcje: oświetleniową, widokową i wentylacyjną.
Nie wszystkie szyby muszą być przy tym otwieralne, wiele okien składa się z nie dających się otwierać szyb zamocowanych na stałe i z ruchomych lufcików.
Te ostatnie to zwykle część okna podwieszona z jednej strony do ramy okiennej, przesuwana w górę i w dół lub na bok. Jeśli zależy nam na lepszej izolacji cieplnej, większość typowych okien dostępna jest w wersji z potrójnymi szybami. Niektóre z modeli można zamontować samemu, lecz najczęściej trzeba skorzystać z pomocy fachowca.
Okna różnią się także rodzajem zastosowanego szkła. Najczęściej spotyka się zwykłe szyby, niemniej bywają także okna ze specjalnie hartowanego szkła, jak również ze szkła rżniętego czy barwionego.
Do prac szklarskich potrzeba zaledwie kilku specjalistycznych narzędzi. Jeśli sam chcesz przycinać szyby, potrzebny ci będzie krajak do szkła, a także para szczypiec szklarskich.
Szczypce szklarskie służą do wydania małych fragmentów szkła z krawędzi szyby lub do odcinania dłuższych wąskich odcinków po zarysowaniu szkła kra jakiem. Nóż szklarski służy do usuwania potłuczonego szkła i starego kitu z ramy. Jeśli zakładasz nowe ramy okienne, przyda ci się wiertło stożkowiec pozwalajacy na wpuszczenie łbów wkrętów pod powierzchnię. Potrzebna ci także będzie szpachlówka do wypełniania powstałych otworów.