Okna rozwierane składają się zazwyczaj z dwóch skrzydeł i małego lufcika u góry. Większe okna mogą mieć więcej elementów ruchomych. Szyby mogą być połączone w łukowaty kształt lub w kształt prostokąta (okna wykuszowe).
Okna przesuwne można spotkać bardzo rzadko. Składają się one z dwóch przesuwających się ram, z których jedna zachodzi na drugą. Każda z ram jest wyważona ukrytym ciężarkiem bądź utrzymywana w równowadze przez specjalny układ sprężyn.
Okna uchylne mają najczęściej jedną drewnianą ramę, którą można obracać wokół własnej osi. Ich główną zaletą jest możliwość obustronnego mycia szyb bez wychodzenia na zewnątrz. Tradycyjne okna francuskie (tarasowe) składają się z pary przeszklonych skrzydeł drzwiowych pełnej długości, podwieszonych na zawiasach i otwierających się do wewnątrz. Środkowe krawędzie okien łączą się na wręg i przylgę.
Wymiana okien
Jeśli stajesz przed koniecznością wymiany okien, masz dwie możliwości: zakup identycznego okna lub zastąpienie go oknem o szybach zespolonych.
Wiele firm szklarskich wykonuje okna według opisu klienta, wymagają one jednak pomocy fachowca przy montowaniu. Można również kupić gotowe okna, które łatwo zamontować samemu. Okna takie mogą mieć ramy wykonane z czterech rodzajów materiału: drewna (które można zabejcować lub pomalować), aluminium (wykończenie tradycyjne srebrzyste lub anodyzowane, także fabrycznie malowane farbą akrylową), polichlorku winylu (zazwyczaj w kolorze białym) oraz stali (galwanizowanej lub białej).