Podwójne szklenie

Podwójne szklenie

Pojedynczo szklone okna powodują utratę około 10% ciepła z pomieszczenia, kolejnych 15% ucieka przez szczeliny wokół okien i drzwi. Bezpośrednim tego skutkiem jest nie tylko nieprzyjemny chłód, ale także zjawisko kondensacji, spowodowane zetknięciem się ciepłego i wilgotnego powietrza z zimniejszą powierzchnią szkła lub metalowej ramy.
Jest to zarówno nieestetyczne, jak i niebezpieczne, bowiem skraplająca się para może zniszczyć farbę i spowodować gnicie drewna.
Podwójne szklenie rozwiązuje oba te problemy.

Polega ono na zamocowaniu w oknie dwóch szyb zamiast jednej. Druga szyba, a przede wszystkim powietrzna przestrzeń między szybami, zabezpiecza przed utratą ciepła. Współcześnie stosuje się szyby zespolone. W naszym klimacie i na budynkach wysokich powinno stosować się okna trzyszybowe.

Okno z szybą zespoloną
Zespolone hermetycznie szyby mają dwie zalety: są „cieple” i- w przeciwieństwie do innych typów okien o podwójnych szybach – eliminują zjawisko kondensacji. Przestrzeń między szybami bywa niekiedy wypełniona fabrycznie gazem i ma właściwości odbijające ciepło.
Można kupić cale okno z hermetycznie zespolonymi szybami podwójnymi, taniej będzie jednak wymienić szyby pojedyncze na podwójne. Szyby zespolone produkowane są z różnych rodzajów szkła w standardowych rozmiarach, można także zamówić u producenta szyby nietypowe. Dla okien o wyjątkowo głębokich wręgach można kupić specjalne szyby o profilowanych krawędziach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *