Rodzaje okien
Okna rozwierane
Najczęściej mają ramy drewniane, produkowane są w wielu standardowych rozmiarach. Często wyposażone są w lufcik u góry lub u dołu jednego ze skrzydeł.
Okna przesuwne (w pionie)
Są to okna eleganckie, łatwe w czyszczeniu i zapewniające dobrą wentylację. Ich wadą jest częste zacinanie się i hałaśliwe otwieranie. We współczesnych oknach przesuwnych nie stosuje się już ciężarków, lecz specjalny układ sprężyn, dzięki któremu są mniej zawodne. Występują też w wersji z podwójnym oszkleniem.
Okna uchylne
Ponieważ okna te można w całości myć od wewnątrz, są one bardzo praktyczne, szczególnie na wyższych piętrach. Mają jednak zasadniczą wadę: można je otworzyć jednym pchnięciem, toteż nie poleca się ich do mieszkań, gdzie są małe dzieci.
Okna żaluzjowe
Okna tego typu składają się z wąskich, ułożonych poziomo płytek szklanych, osadzonych najczęściej w metalowej ramie. Są one połączone z mechanizmem pozwalającym na otwieranie i zamykanie wszystkich szybek jednym ruchem dźwigni. Część żaluzjowa jest najczęściej jedyną ruchomą częścią okna.
Okna przesuwne (w poziomie)
Niektóre współcześnie produkowane okna przesuwne otwierają się w poziomie. Rozwiązanie to jest najczęściej stosowane dla całościennych okien tarasowych o ramach drewnianych, aluminiowych bądź z tworzyw sztucznych. Okna tego typu są najczęściej podwójnie szklone.
Okna francuskie (tarasowe)
Dwuskrzydłowe, przeszklone drzwi często określa się mianem okien francuskich (porte-fenetre). Najczęściej spotykanym typem zamknięcia jest górna i dolna zasuwka poruszane jednym przekręceniem klamki, lub zasuwki, biegnące przez całą długość drzwi i wsuwające się we wgłębienia w górnej i dolnej części ościeżnicy.