Wpływ cięcia na zdrowie drzew
Podkreśla się często pozytywny wpływ cięcia na zdrowie drzew. Istotnie w czasie cięcia usuwa się pędy chore lub martwe ograniczając w ten sposób dalsze rozprzestrzenianie się chorób. Usuwanie pędów porażonych odgrywa ważną rolę w zwalczaniu mączniaka jabłoni i brunatnej zgnilizny drzew pestkowych. W sadach złożonych z drzew silnie rosnących cięcie jest konieczne dla umożliwienia skutecznego opryskiwania drzew pestycydami. Pracujące w sadzie opryskiwacze mają ograniczony zasięg. Strumień cieczy z produkowanego w kraju opryskiwacza „Ślęza” nie sięga wyżej niż do 4 m. Rozpylona ciecz nie może dotrzeć do środkowych partii koron jeśli są one nadmiernie zagęszczone. Przez cięcie regulujemy wielkość drzew i zagęszczenie gałęzi stwarzając warunki do skutecznego opryskiwania.
Z drugiej strony cięcie przyczynia się do rozwoju w sadzie chorób kory i drewna. Wszelkie zranienia drzew wywołane cięciem narażone są na porażenie przez patogeny. Największe niebezpieczeństwo występuje od późnej jesieni do wiosny, a więc w okresie, kiedy cięcie najczęściej wykonujemy. W tym czasie drzewa owocowe wykazują wysoką wrażliwość na porażenie przez grzyby powodujące zgorzele kory, rak drzew i srebrzystość liści. Najbardziej zagrożone są drzewa pestkowe: czereśnie, wiśnie, śliwy, brzoskwinie i morele.
Przez odpowiednie postępowanie można ograniczyć rozwój chorób związanych z cięciem drzew. Jednym z ważnych zabiegów jest smarowanie wszystkich większych ran natychmiast po cięciu. Do smarowania służą odpowiednie emulsje takie jak Funaben 3 lub Santar SM. Zamiast emulsji można używać białej farby emulsyjnej lub olejnej z dodatkiem 2% fungicydów benzimidazolowych (Topsin M) i miedziowych (Miedzian 50). Ze względu na to, że wszystkich drobnych ran nie da się zasmarować, należy po zakończeniu cięcia każdej kwatery sadu wykonać opryskiwanie takimi preparatami jak: Funaben 50, Topsin M lub Benlate w stężeniu 0,1%.
Drzewa pestkowe wrażliwsze na zakażenie należy ciąć przede wszystkim w czasie słonecznej i suchej pogody. Cięcie wiśni i czereśni najlepiej jest wykonywać po zbiorze owoców, na przełomie lipca i sierpnia. Podatność drzew na zakażenie jest wtedy najmniejsza.